Британските законодатели подкрепиха законопроект, който има за цел да помогне на

...
Британските законодатели подкрепиха законопроект, който има за цел да помогне на
Коментари Харесай

Великобритания е на път да узакони асистираното медицинско самоубийство

Британските законодатели поддържаха законопроект, който има за цел да помогне на неизлечимо болните в Англия и Уелс да сложат завършек на живота си, предадоха международните организации.
Прочетете още
След разгорещени диспути членовете на Народното събрание утвърдиха т. нар. законопроект за асистирана смърт с 330 гласа " за " против 275 " срещу ".

Гласуването значи, че законопроектът е бил одобрен по принцип и ще бъде изпратен за по-нататъшно разглеждане в Народното събрание. Процесът по пълното му приемане може да отнеме до две години. Днешното гласоподаване обаче бе от решаващо значение за прекосяването на самодейността към сериозен спор всъщност.

През 2015 година сходно законодателство не съумя да премине този значим първи тест, отбелязва Асошиейтед прес.

До гласуването се стигна след многочасови диспути, които на моменти бяха прочувствени и засегнаха въпроси, свързани с етиката, скръбта, закона, вярата, престъпността и парите. Стотици хора от двете страни на казуса се събраха пред двореца " Уестминстър " (сградите на парламента) в Лондон.

Речите на поддръжниците на импортирания законопроект включваха сърцераздирателни разкази за гласоподаватели и членове на фамилиите им, които са страдали през последните месеци от живота си, и за умиращи хора, които са се самоубили скрито, защото все още оказването на асистенция при сходни дейности е закононарушение.

В Англия и Уелс насърчаването или подпомагането на самоубийство е забранено от закона, като оптималната присъда е 14 години затвор, означават Пи Ей Мидия и ДПА.

" Нека бъдем ясни, не става дума за избор сред живота и гибелта, а за това да дадем на умиращите хора опция да избират по какъв начин да умрат ", съобщи главният вносител на законопроекта Ким Лидбийтър от Лейбъристката партия в речта си при откриването на съвещанието в Камарата на общините (долната камара на парламента). Тя призна, че това не е елементарно решение за законодателите, само че " в случай че някой от нас е желал да има елементарен живот, той е на неверното място ".

Онези, които се опълчиха на законодателството, изтъкнаха опасността уязвимите хора, възрастните хора и хората с увреждания да бъдат принуждавани да изберат асистирана гибел, с цел да спестят пари или да облекчат членовете на фамилията си. Други приканиха за възстановяване на палиативните грижи за облекчение на страданието като опция.

В същността си законопроектът ще разреши на пълнолетни лица над 18-годишна възраст, на които се чака да им остават по-малко от шест месеца живот, да изискат и да им бъде предоставена помощ за преустановяване на живота им, при съблюдаване на съответните гаранции и отбрани. Те ще би трябвало да са способни сами да одобряват смъртоносните медикаменти, отбелязва АП.

Сред другите страни, узаконили асистираното самоубийство, са Австралия, Белгия, Канада и някои щати на Съединени американски щати, като разпоредбите за това кой има право на асистирано самоубийство са разнообразни според от юрисдикцията. Повече от 500 британци са поставили завършек на живота си в Швейцария, където законът разрешава асистирана гибел за лица, които не обитават в страната.

Асистираното самоубийство се разграничава от евтаназията, позволена в Нидерландия и Канада, която включва медицински лица, прилагащи смъртоносна инжекция по искане на пациента при избрани условия, отбелязва АП.
Източник: trafficnews.bg

СПОДЕЛИ СТАТИЯТА


Промоции

КОМЕНТАРИ
НАПИШИ КОМЕНТАР